سبک انتقالی در معماری داخلی

ابتدا با نام این سبک شروع می‌کنیم. نام دکوراسیون انتقالی از سبک دکوراسیون ترنزیشنال transitional که در فارسی به معنی انتقالی است گرفته شده است. دلیل این موضوع نیز به ساختار این سبک وابسته است. این سبک که در طراحی لوازم منزل و همین طور طراحی داخلی محیط خانه به کار برده می‌شود از تلفیق دو واژه‌ی مدرن و مرسوم به وجود می‌آید و منظور از از انتقال نیز همین موضوع است که از سبک مرسوم و معمول به سمت سبک مدرن و یا بر عکس در انتقال است. در حالت معمولی به دلیل تکامل دکوراسیون معاصر یا همان دکوراسیون امروزی این انتقال بیشتر از سبک مدرن به امروزی انجام می‌شود و اکثر دکوراسیون‌های مربوط به سبک انتقالی حد واسط بین این دو نوع دکوراسیون هستند. برای روشن شدن موضوع و همین طور آشنایی با این سبک ابتدا کمی در مورد ویژگی‌های این سبک صحبت خواهیم کرد و سپس به سراغ نمونه‌های این دکوراسیون در خانه و بخش مبلمان می‌رویم.

در بین همه سبک های دکوراسیون داخلی در درون سبک دکوراسیون انتقالی از همه هنرمندی‌های سبک‌های معاصر امروزی و مدرن می‌توان نمونه‌ای یافت که با ذوق و سلیقه‌ای مثال زدنی، با یکدیگر درآمیخته‌اند و سبکی جدید به وجود آورده‌اند. از شیشه و کروم‌های مات، تا فلزهای براق و فایبرگلاس، همه ابزارها و امکانات را بسیج کرده‌اند تا بتوانند کمی‌ها و کاستی‌ها را در حالتی گذار از سبک‌ها به نهایت تکامل برسانند. به نظر می‌رسد تمام افرادی که تا پیش از معرفی چنین سبکی ما بین انتخاب دکور مدرن یا امروزی گیر کرده بودند، اکنون با خیالی آسوده می‌توانند دکوراسیون برتر خانه خود را طراحی و پیاده سازی کنند. این حالت گذار یا انتقال در طراحی مبلمان نیز نقش مهمی ایفا کرده است؛ به طوری که خطوط اغراق آمیز مدرن و خلوتی بیش از حد مینیمالیستی معاصر در چینشی شگفت انگیز مبلمانی برای شما فراهم کرده است که هدف اصلی آن راحتی و کارایی برای خانواده است، درست مانند هدف پدید آمدن این سبک. شاید بتوان سبک کلاسیک در دکوراسیون را به نوعی آبا و اجداد سبک انتقالی دانست، با این تفاوت که کمی پیشرفته‌تر شده و خود را با اصول روز تطابق داده است.

تعادل میان خطوط منحنی و شکست‌های موجود در طراحی به صورتی خلاقانه کنار هم قرار گرفته‌اند تا هنر این سبک را به نمایش دربیاورند. استفاده از خصیصه‌های زنانه و مردانه در این سبک باعث می‌شود متعادل‌ترین دکوراسیون‌ها از دل این انتقال بیرون بریزد تا هر بیننده‌ای را فارغ از جنسیت به سمت خود جلب نماید. مثال دکوراسیون انتقالی را می‌توان نمونه‌ای از یک زن و مرد مجرد نام برد که با ازدواج در کنار یکدیگر به تکامل می‌رسند. سبک ترنزیشنال نیز به مانند ازدواج بین دو سبک مدرن و امروزی آن‌ها را به تکاملی بی انتها می‌رساند.

در مورد این سبک از هر چه صحبت کنیم کم گفته‌ایم. سبکی که در پی آن آرامش و نشاط با هم همراه می‌شوند. کمبود تزیینات به حدی نیست که در ذوق بیننده بزند و از طرفی لوازم جانبی خانه به صورت معتدل در خانه چیده شده‌اند. طراحی به خودی خود پیچیدگی دارد، اما نه پیچیدگی که شما را سردرگم کرده و احساس ناخوشایند ایجاد کند. خنثی بودن رنگ‌ها از دکوراسیون سبک مدرن به عاریت گرفته شده، اما در عوض رنگ‌های شاداب موجود در سایر نقاط خانه به آن‌ها نیز جان بخشیده و محیطی مفرح پدید آورده است. در گوشه گوشه خانه حس ایجاد تعادل دیده می‌شود و هیچ یک از طرح‌ها بر دیگری غلبه ندارد. همان طور که گفته شد هدف اصلی سبک گذار ایجاد راحتی در عین کاربردی بودن فضا است و تمرکز بر این موضوع شاید باعث کم و کاستی در بخش‌هایی می‌شده است، اما از آنجا که این هدف با ترکیب دو سبک انجام شده کاستی‌ها نیز به صورت ظریفی بر طرف شده‌اند. مقیاس‌ها اغراق آمیز و بزرگ نیست و مواد به کار گرفته شده در خانه از جنس طبیعت بوده تا انرژی‌های درونی طبیعی در خانه جاری گردد. چوب‌های افرا و گردو، عطر پرتقال و اسانس‌های گرم و استوایی، همه این حس‌ها در پی این دکور نهفته است و با ورود به خانه‌ای با دکوراسیون انتقالی به خوبی آن‌ها را استشمام خواهید کرد. هر چند در بین سبک‌های مدرن و معاصر مورادی به چشم می‌خورد که باعث نا امیدی بیننده می‌شد ( مانند مبلمان بسیار بزرگ یا عجیب در مدرن یا دکورهای بسیار ساده و لخت در معاصر ) اما مزایایی نیز با خود به همراه داشتند که در دکوراسیون انتقالی نیز به کار گرفته می‌شوند. برای مثال استفاده از پارچه‌های بادوام در طراحی مبلمان و یا پشمینه‌های حیوانات و چرم‌ها در قسمت کف خانه از این دست موراد است. مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نکته در سبک دکوراسیون ترنزیشنال ایجاد بالانس در خانه است و مهم‌ترین بخشی که باعث شده همه اقشار با این دکور ارتباطی فراتر از حد انتظار برقرار کنند همین موضوع است ( یعنی تعادل میان همه چیز )

اکنون بخش‌های مختلف خانه را در مورد این سبک به نظاره خواهیم نشست و از طرح‌های پیشنهادی استفاده خواهیم برد. کلید دستیابی به دکوراسیون انتقالی، تعادل است. با دسته بندی مکانی به سراغ بخش‌های مختلف خانه رفته و مدل‌هایی از این سبک را برای شما به نمایش در می‌آوریم.

آشپزخانه و سبک دکوراسیون انتقالی

ابتدا به سراغ آشپزخانه می‌رویم. در آشپزخانه‌های دکوراسیون انتقالی، معمولاً استفاده از سبک کلاسیک مدرن نتیجه‌ای در پی خواهد داشت که شما انتظارش را می‌کشیدید. اگر از گوشه و کنار خانه به سمت آشپزخانه نگاه کنید در نگاه اول توجه شما به دکوراتیوها و لوازم کلاسیکی بر می‌خورد که آشپزخانه را اشباع کرده است. اما رفته رفته که چشم از این ابزارها فاصله می‌گیرد متوجه خواهد شد در پشت این دکور سبکی معاصر و امروزی نهفته که توانسته به این چشم نوازی این ابزار و وسایل را در کنار هم بدون هیچ گسستی قرار دهد. با گذشت زمان کمی وجود سبک و دکور مینیمال نیز به چشم آمده و پس از این است که ذهن جستجو گر به دنبال کشف سایر نقاطی از آشپزخانه است که فکر می‌کند از نگاهش غافل مانده است. رنگ‌ها به خوبی در ایجاد یک بالانس ذاتی روشنایی و نور محیط را تنظیم می‌کنند و کف محیط نیز با چوب یا کف پوش‌های چوبی به زیبایی تزیین شده است.

هر چه میزان المان‌های دو سبک که در آشپزخانه به کار گرفته شده‌اند بیشتر باشد حس زیبای پیدا کردن متعادل کننده‌ها در فضا بیشتر خواهد شد. استفاده از یک آشپزخانه به شکل جزیره، نمادی مرسوم از دکوراسیون گذرا است. البته کمک گل‌ها و گیاهان موجود در اطراف آشپزخانه را نیز نباید دست کم گرفت. اگر پنجره‌ها یا نورگیرها در آشپزخانه وجود داشته باشند، بهترین کار این است که گل‌ها و گلدان‌ها را در مسیر نور طبیعی و بر روی استندهای مخصوص گیاهان، قرار دهید تا نمای کلی خانه زیباتر جلوه کند.

از آشپزخانه که بخواهیک گذر کنیم باید توجه کرده باشیم که آشپزخانه‌های امروزی مانند سبک معاصر جزیی از نمای اصلی خانه به حساب می‌آیند پس باید در سازگاری با کل خانه قرار داشته باشند تا بالانس کلی نیز حفظ گردد.

دکوراسیون ترنزیشنال در اتاق پذیرایی

در خانه‌های بزرگ معمولاً فضای جداگانه‌ای برای استقرار میز نهارخوری تعبیه می‌شود و این محیط جدا از اتاق نشیمن یا پذیرایی است. اگر خانه شما این فضا را در اختیار دارد به صورت مختصر عرض می‌کنیم بهترین انتخاب برای این مکان بهره بردن از یک میز نهار خوری کلاسیک چوبی است تا حال و هوای یک پذیرایی مجلل در خانه به وجود بیاورد. و اما اتاق پذیرایی در دکوراسیون انتقالی به چه شکلی است؟ معمولاً در سبک‌های مختلف اولویت چنین فضایی نمایش داشته‌ها و تجملات در خانه است که میهمان یا بیننده خود را در فضایی سرشار از نور و روشنایی و زرق و برق می‌بیند. این موضوع بسته به نوع دکوراسیون رتبه بندی کمی داشته ولی در مجموع چیزی جز این موضوع نخواهد بود. پس با در نظر گرفتن چنین مسئله‌ای دکوراسیون انتقالی باید طوری محیط را به ویژگی‌های خود آراسته کند که خللی در ماهیت اصلی اتاق به وجود نیاید.

استفاده از مبلمان راحتی و نسبتاً آزاد اولین کاری است که باید صورت بگیرد. چرا که علاوه بر کارایی و زیبایی باید راحتی را نیز جز مؤلفه‌های اصلی سبک گذرا بدانیم. سپس نور و روشنایی باید تنظیم گردد. لوسترها یا چلچراغ‌های کریستالی با پایه‌های کروم کاری شده که شکست نورهای زیبایی بر روی سقف و دیوارها می‌سازند گام بعدی خواهد بود. پس از آن به سراغ دکوراتیوها می‌رویم. معمولاً چنین فضاهایی اگر فراخ و بزرگ باشند بهترین کار استفاده از دکوراتیوهای حجیم در اطراف خانه است که فاصله‌ای معین برای بهتر دیده شدن را رعایت کرده‌اند و اگر محیط کوچک است، به کمک دیوار شاخص یا تلویزیون یا حتی شومینه فضا را تحت تأثیر قرار می‌دهیم. ابزارهای قدیمی و سنتی و همین طور تابلوهای دستی در به تعادل کشاند فضای مدرن به خوبی نقش بازی خواهند کرد. اگر از فرش برای کف اتاق استفاده می‌کنید فرش‌های سنتی انتخاب جالبی نیستند؛ در عوض کفپوش ها و یا فرش‌های مدرن کارایی بیشتری در این اتاق خواهند داشت. گزینه‌های دکوراتیو شما ممکن است چیز بیش از آنچه ما به صورت استاندارد قرار داده‌ایم باشد، با این حال باز هم مشکلی نیست. با رعایت قانون تعادل در دکور، هر تعداد وسیله که به نظرتان برای خانه نیاز است اضافه کنید اما یکی به نعل و یکی به میخ بزنید یعنی هم مدرن و سنتی استفاده کنید و هم امروزی و پیشرفته.

اتاق خواب

اتاق خواب شما اگر قرار است به سبک دکوراسیون انتقالی چیده و دیزاین شود، بهترین گزینه‌ها را در پیش رو خواهد داشت. از کف اتاق شروع می‌کنیم. مهم نیست اتاق را مینیمال می‌چینید یا سنتی، مهم استفاده از یک فرش زیبا ( اگر دست بافت باشد که عالی خواهد بود ) در کف اتاق است. اگر متد رنگی را برای خود انتخاب کرده‌اید فرش‌های لاکی نیز کاربرد پیدا می‌کنند. اما اگر خواستار استفاده از رنگ‌های خنثی هستید بهترین فرش‌ها فرش‌های رنگ روشن با طرح‌های محو شده است. در مورد مبلمان اتاق خواب باید بگوییم این وسایل ارتباط مستقیمی با اندازه وفضای خالی اتاق خواب شما دارد. پس اگر اتاق شما بزرگ است از یک و حتی دو مبل تک نفره نیز می‌توانید کمک بگیرید ولی اگر فضای کوچک اتاق دست شما را بسته است از یک پاتختی یا صندلی‌های کوچکی چند کاربردی استفاده کنید. صندلی‌هایی که هم برای میز آرایش استفاده می‌شوند و هم صندلی میهمان برای کنار تخت هستند. اتاق خواب بزرگ این امکان را به شما می‌دهد از تخت خواب‌های دو نفره بزرگ با تمام متعلقاتشان اسفتاده ببرید اما در اتاق خواب کوچک تخت خواب چوبی مورد نظر باید بهینه‌ترین حالت ممکن باشد.

برای نور پردازی اتاق خواب لوسترهای شیشه‌ای بسیار زیبا هستند اما آیا کارایی لازم را نیز خواهند داشت؟ پس به سراغ راه حل بهتر یعنی نورهای تخت و پر شماری بروید که امکان تنظیم شدت نور نیز دارا هستند. پرده در اتاق خوابی با دکوراسیون انتقالی نقش یک دکوراتیو سنتی را بازی می‌کند که خود را مدرن جا زده است. اما با انتخاب رنگ متاسب و همین طور مدل مرتبط با کلیت اتاق می‌تواند حتی یک دکوراتیو امروزی نیز به حساب بیاید. تابلوهای دیواری و یا آباژورها و حتی شومینه در اتاق خواب جز مواردی هستند که یا طراح بنا به تجربه و توانایی خود برای شما توصیه می‌کند و یا شما با طرح ذهنی خود آنها را در خانه مورد استفاده قرار می‌دهید. معمولاً در اتاق‌های به سبک دکوراسیون ترنزیشنال از گچبری‌های سقفی به ندرت استفاده می‌شود، اما این موضوع دلیلی بر عدم استفاده از آن نیست. اتفاقاً اگر یک اتاق مینیمال با گچبری سقفی داشته باشید تعادل را با ظرافت خاصی در اتاقتان پیاده کرده‌اید. در انتها از ترکیب چوب و فلز در اتاق خوابتان غافل نشوید که اصل و اساس همه دکوراسیون‌های مدرن، امروزی و گذار بر این پایه استوار است.

فضاهای مرده خانه

مکان‌هایی از خانه هستند که در دید عمومی قرار دارند اما ایده‌ای برای زیبا سازی آن‌ها به ذهن نمی‌رسد. در حالی که با اندکی تغییر محیط را متأثر از حضور خود می‌کنند. بخش‌هایی مانند راه پله‌ها و یا زیر پله‌ها، و در دکورهای ایرانی راه روهای منتهی به نشیمن و پذیرایی. این مکان‌ها با هزینه‌ای اندک تأثیر فراوان از خود نشان می‌دهند.

تصویر فوق نمونه‌ای از یک فضای پرت می‌باشد که به بهترین نحو ممکن به صورت کاربردی و زیبا ساخته و پرداخته شده است. استفاده از این محل به عنوان یک انباری و یا قفسه لوازم غیر ضروری، نه نتها یک محیطط کاربردی برای شما ساخته است بلکه با استفاده از رنگ‌های روشن و الوارهای مسطح و صاف الگویی قدیمی را با خانه امروزی شما سهیم کرده است.

در تصویر دیگر ساخت یک محل استراحت زیبا از پاگرد در راه پله خانه ایده‌ای است که جرقه آن در دکوراسیون‌های انتقالی زده می‌شود. با اندکی خلاقیت و لوازمی مانند یک کوسن تخت برای نشیمن و چند پشتی یا کوسن برای تکیه گاه. الگوهای ترنزیشنال به قدری دست شما را در طراحی باز می‌گذارند که تصویر پیاده سازی هر فضایی در خانه دیگر از نظر شما محال نخواهد بود.

سرویس بهداشتی در دکور انتقالی

حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی در عمل کارایی خاصی به جز موراد معین خود نداشته و ندارند از این رو تغییر دکوراسیون آن‌ها تاثیری بر کارایی آن‌ها نخواهد داشت و صرفاً جلوه‌های بصری را پوشش می‌دهند. اما همین جلوه‌ها هستند که فضای عمومی خانه را زیباتر و آرامش بخش‌تر می‌کنند. برای این که بدانید برای یک حمام و سرویس بهداشتی در دکوراسیون انتقالی چه کارهایی می‌توانید انجام دهید به این بخش توجه بفرمایید.

معمولاً همه سرویس‌ها آینه و باکس و کنسول‌هایی در خود جای داده‌اند، اما نحوه قرارگیری و نوع لوازم به کار رفته است که به آن‌ها برچسب یک سبک یا مدل را الصاق می‌کند. برای این که حمام و سرویسی با اصول گذار داشته باشید به سراغ یک حمام با ساختار قدیمی بروید و از لوازم مدرن و امروزی برای تکمیل آن استفاده کنید. طرح آجری برای کاشی کاری فضای سرویس بهداشتی مورد پیشنهادی ما است. سبدهای پارچه‌ای و حصیری از دیگر لوازمی هستند که نقش مکمل این فضا را بر عهده می‌گیرند. شیرآلات خاص و شعله‌های پخش نور را نیز نباید فراموش کرد که هر چند مورد توجه نیستند، اما دید کلی خوبی ایجاد می‌کنند. سعی کنید کف سرویس را با دیوارها متضاد انتخاب کنید تا از حالت کرختی و بی روحی خارج شود. و نظافت این منطقه را هرگز فراموش نکنید که لحظه‌ای غفلت همه تزیینات شما را زیر سؤال خواهد برد.

اکنون که مانند یک توریست تمام خانه را به گشت و گذار گذراندیم و دکوراسیون انتقالی بر اساس مکان را مورد بازدید و بررسی قرار دادیم مختصری هم در مورد مبلمان و لوازم جانبی خانه‌هایی به سبک گذرا صحبت می‌کنیم.

در این که بخواهید مبلمان خاص یا غیر عادی در این دکور استفاده کنید و چیزی جلودار شما نباشد شکی نیست. اما نکته‌ای مهم در میان است که شما را از این کار منصرف می‌کند. آرامش و راحتی که از فضا به شما منتقل می‌شود. شاید در نگاه اول مبل‌های بزرگ راحت‌تر به نظر برسند اما تجربه ثابت کرده است افراط و تفریط نتیجه مورد نظر را ایجاد نخواهد کرد. در بحث استفاده از رنگ‌ها نیز مختصراً یادآور می‌شویم که هیچ محدودیتی در رنگ آمیزی محیط نبوده و آزادی کامل در اختیار شماست اما هر رنگی را برای فضای مناسب خود به کار ببندید تا حاصل کار هارمونی یک دکوراسیون انتقالی باشد نه دفتر نقاشی یک خردسال. بهترین راه حل برای کسب یک مدل نهایی مشاهده نمونه هایی از این دست دکوراسیون ها است تا شما را در این زمینه با تجربه سازد. صحبت ها در زمینه دکوراسیون انتقالی بسیار است اما در مجموع با این سبک آشنا شدیم.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی