سبک وینتیج در معماری داخلی

بهتر است ابتدا معنی سبک وینتج را بدانید . این سبک به دوره خاصی از تاریخ اشاره می کند . بخشی از طراحان و معماران بر این باور هستند که این سبک مربوط به 30 الی 60 سال قبل است ، اشیا و تجهیزات دکوراسیون این دوره ها دارای الگو و مدل های خاصی است .

این دکوراسیون اصیل با به نمایش گذاشتن عناصر و وسایل قدیمی و خاطره انگیز محیط را خاص تر می کند . اگر از عاشقان سبک قدیمی مانند سبک روستیک هستید بهتر است از این الگو برای دکوراسیون خانه خود استفاده کنید و از تماشای آن لذت ببرید .

شاید تا به اینجا گمان کرده باشید که خانه‌های سبک وینتیج پر از وسایل قدیمی است و به خانه‌های افراد سالمند شباهت دارد ، این موضوع هم درست است و هم غلط است . به طور کلی وسایل قدیمی با الگو و مدلهای خاص در زیر مجموع سبک وینتج قرار دارد.

وسایل و تجهیزات دکوراسیون وینتج به دوره خاصی از تاریخ اشاره می کند . طراحان و معماران ابتدا دوره خاصی از تاریخ را انتخاب می کند و از الگوهای همان دوره برای دکوراسیون خانه استفاده می کند .

جالب است بدانید در این سبک وسایل و نیز تجهیزات با الگو و مدلهای خاص در کنار هم قرار می گیرند . رعایت و پیش روی از این الگو حس تاریخی بودن را در اختیار افراد قرار می دهد . این شیوه دکوراسیون می‌تواند با سبک‌های دیگری مانند سبک دکوراسیون داخلی انگلیسی ترکیب شود.

نشانه های سبک وینتج

کسانی که دکوراسیون وینتیج را به عنوان روشی برای دکوراسیون خانه خود انتخاب می‌کند باید بداند تنها از تجهیزات و المان های دوره خاصی استفاده نکنند ، بلکه دوره های تاریخی مختلف را با هم ترکیب کنند . مثلا برای اجرای دکوراسیون وینتیج می‌توان از تجهیزات دهه‌ی 30 میلادی تا 90 میلادی استفاده کرد و آنها را با هم ست کرد .

تاریخچه دکوراسیون وینتج

سبک وینتج شاید یک سبک کلاسیک خاص باشد ، به طور کلی این سبک خاطرات شیرین گذشته را به ما یاد آوری می کند . بهتر است بدانید وینتج از الگو و قاعده خاصی پیروی نمی کند . تاریخچه این سبک به بعد از پایان یافتن جنگ جهانی دوم اروپا بر می گردد ، مردم برای زیبا سازی و تجهیز کردن خانه های خود به خریدن اشیا دست دوم و قدیمی روی آوردند . سبک وینتیج از اوایل سال 1990میلادی به این ترتیب مورد توجه مردم قرار گرفت .

بهتر است بدانید این سبک در دهه 1990 میلادی بعد از ایجاد جنبشی در هنر ، طراحی لباس و جواهرآلات، تبدیل به سبکی پرطرفدار و محبوب در دکوراسیون داخلی خانه ها شد و به سرعت در آمریکا و اغلب کشورهای اروپایی رواج پیدا کرد . افراد با استفاده از این الگو خانه های خود را خاص و زیبا می کنند . جالب است بدانید هنر پتینه کاری تا حدودی زیر مجموعه این سبک است .

استفاده از چوب در این سبک مرسوم است ، مبلمان چوبی ، کفپوش چوبی سخت و حتی پانل‌های دیواری چوب از نشانه ها و شاخصه های این سبک دکوراسیون داخلی است . اگر عاشق چوب و تجهیزات چوبی هستید بهتر است از این سبک برای دکوراسیون خانه کوچک و بزرگ خود استفاده کنید و از تماشای محیط خود لذت ببرید .

متریال سبک وینتج

از آنجا که در ساخت وسایل قدیمی زیاد از چوب استفاده می شود پیدا کردن اشیا عتیقه و قدیمی چوبی سبک وینتج کار سختی نیست . کهنگی و غبار نشسته بر آثار گذر سال‌ها را نشان می دهد . بهتر است بدانید چرم و تجهیزات چرمی همه در زیر گروه این سبک است . همان طور که میدانید در زمان های قدیم اشراف زاده ها از چرم برای روکش کردن مبلمان خود استفاده می کرده‌اند . چرم وقار خاصی دارد ، استفاده از این متریال حس خوبی را در اختیار افراد خانواده قرار می دهد . ترکیب چرم و چوب محیط خانه شما را زیبا و خاص می کند .

بنیان گذار سبک وینتج

سبک دکوراسیون داخلی وینتج اولین بار در آمریکا ظاهر شد . بنیانگذار آن پاتریک ویلیس ، معمار بلند پرواز و با استعداد بود ، او برای تجهیز و زیبا سازی خانه خود از تجهیزات و متریال های مختلف استفاده کرد .

این معمار در بین کار طراحی و دکوراسیون خود با کمبود وجه مواجه شد ، او تصمیم گرفت برای دکوراسیون خانه خود از وسایل قدیمی استفاده کند . همین کمبود مالی جهش شروع سبک وینتج بود . او با استفاده از تجهیزات و متریال های قدیمی محیط زندگی خود را تجهیز و کامل کرد .

علاقه مندان سبک وینتج

اگر از اول ، مقاله را دقیق مطالعه کرده باشید میدانید ما در مورد سبک وینتج ، نشانه ها ، تاریخچه ، متریال و بنیانگذار این سبک صحبت کردیم . در این بخش مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که این سبک مخصوص چه کسانی است و یا به تعبیری دیگر چه افرادی این سبک را می‌پسندند .

همان طور که میدانید اساس این سبک اشیا و تجهیزات کهنه و قدیمی است . به طور کلی این سبک برای علاقه مندان به تاریخ و نیز سبک های روستیک و قدیمی مناسب است . اگر عاشق تجهیزات قدیمی هستید و به استفاده از وسایل کهنه علاقه دارید ، این سبک را انتخاب کنید . به طور کلی دیدن عکس ها و وسایل قدیمی خاص مانند یادگاری از خانه مادربزرگ ، خاطرات آن دوران را برایتان زنده می کند و حس خوشایندی را به شما منتقل می کند .

قوانین سبک وینتج در دکوراسیون

استایل و الگو سبک وینتج بر پایه تجهیزات و الگو های قدیمی است . وسایل قدیمی و نیز متریال های پایه مانند چوب و چرم اساس این سبک دکوراسیون داخلی است . بهتر است وسایل قدیمی خود را از کشو خارج کنید و از آنها استفاده کنید .

این استایل هیچ محدودی را برای شما ایجاد نمی کند و شما قادر هستید آزادانه محیط خود را دکوراسیون کنید . این سبک در دنیای امروز بسیار محبوب و پرطرفدار است . اگر دوست دارید از این سبک برای چیدمان و نیز دکوراسیون خانه خود استفاده کنید بهتر است ادامه مقاله را دنبال کنید . در ادامه به تشریح قوانین اصلی و پایه این سبک می‌پردازیم :

استفاده از الگوها و مدلهای مختلف

این سبک به شما اجازه می دهد آزادانه از الگوها و نیز المان های مختلف برای دکوراسیون خانه خود استفاده کنید . کمی جسور باشید و از پالت ها و نقوش مختلف استفاده کنید . شما قادر هستید با استفاده از چند کوسن و بالشت با الگو خاص محیط خانه خود را زیباتر کنید . از بالشت و پتو های رنگی استفاده کنید و آنها را در کنار مبلمان خود قرار دهید . این سبک براساس حس خوب پایه گذاری شده است ، پس از هر الگویی که حس خوبی را به شما منتقل می کند استفاده کنید .

رعایت و پیروی از تناسب ها در دکوراسیون

سبک وینتج به شما اجازه می دهد از هر آنچه دوست دارید استفاده کنید . به طور کلی دست شما در انتخاب متریال و مواد مختلف باز است و شما می توانید آزادانه محیط خود را دکوراسیون کنید ، ولی بایستی برای چیدمان و دکوراسیون خانه از یک قانون کلی پیروی کنید ، در مجموع افزایش الگو و المان ها نباید محیط شما را شلوغ کند .

در مجموع رعایت یک تناسب کلی لازم است . بهتر است وسایل تزیینی خود را در یک محیط قرار ندهید و آنها را در محیط خانه پراکنده کنید . از گلدان ، نورپردازی های غیر مستقیم ، کنسول ، تابلوهای هنری قدیمی و قاب عکس های خانوادگی سیاه و سفید غافل نشوید .

پیروی نکردن ازهیچ قانونی

جالب است بدانید این سبک از هیچ قانون خاصی پیروی نمی کند ، شما قادر هستید آزادانه از اشکال و الگوها استفاده کنید . به طور کلی هر وسیله ای که حس خوبی را به شما منتقل میکند و از دیدتان زیباست انتخاب کنید و از آن برای دکوراسیون خانه خود استفاده کنید .

لوازم قدیمی و نوستالژیک ، هنرهای دستی ایرانی و حتی دست دوم مثل میز ، ساعت و یا گلدان کنار یکدیگر قرار دهید و از محیط خود لذت ببرید . رنگ های سبز تیره ، نارنجی مایل به قهوه ای ، زرشکی ، سفید و کرم پایه و اساس این سبک دکوراسیون داخلی است ، زیرا بر حس نوستالژیک فضا تاکید می‌کند .

ویژگی های سبک دکوراسیون داخلی وینتج

تا این جا یک شرح کامل در خصوص سبک وینتج را در اختیار شما قرار داده ایم ، در این بخش می‌خواهیم به بررسی ویژگی های سبک دکوراسیون وینتج بپردازیم . همانطور که میدانید این سبک از قاعده و اصول خاصی پیروی نمیکند ، شاید با خودتان بگویید نبود قواعد و استفاده از عناصر قدیمی ، محیط را خسته کننده میکند ، ولی این تصور کاملا اشتباه است .

در ادامه می‌خواهیم ویژگی های این سبک ، نکات و ترفند های آن را برای شما شرح دهیم . با طور کلی با رعایت این اصول پایه شما میتوانید آرامش خود و عزیزانتان را افزایش دهید و از حضور در محیط لذت ببرید . با ما همراه باشید .

استفاده از اسکووری وسایل تزیینی

یکی از سر شاخه های اصلی سبک وینتج وجود المان ها و الگوهای مختلف است . برای تزیین و دکوراسیون خانه به سبک وینتج از وسایل تزیینی و دکوراتیو با الگوهای های خاص استفاده کنید . پایه این سبک قدیمی و زیبا بودن تجهیزات است .

به طور مثال اگر عکس خاطره‌‌انگیز دوران گذشته را دارید و می‌خواهید آن‌ را روی دیوار خانه نصب کنید ، بهتر است از قاب عکس زیبا با ظاهر قدیمی استفاده کنید . ابتدا نحوه چیدمان تابلو روی دیوار یا میز را در نظر بگیرید و سپس کار خود را شروع کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه چیدمان و تزیین دیوار با آینه و یا تابلو میتوانید مقاله ویکی سرا را مطالعه کنید .

ترکیب سبک مدرن و کلاسیک برای خلق دکوراسیون وینتج

جالب است بدانید سبک وینتج از ترکیب و مونتاژ دو سبک مدرن و کلاسیک به دست میاید . مصالح قدیمی و امروزی شاخه اصلی این سبک دکوراسیون داخلی است . به طور مثال شما نباید از کابینت‌های قدیمی و سنگین آهنی استفاده کنید ، بلکه بایستی آنها را با الگو و مدلهای جدید ترکیب کنید . شما با استفاده از ترکیب سبک مدرن و کلاسیک می توانید محیط زندگی خود را زیباتر کنید .

استفاده از وسایل قدیمی برای دکوراسیون وینتج

وسایل قدیمی و کهنه پایه سبک دکوراسیون وینتج است . اگر وسایل ارزشمند دارید اما زنگ زده یا کهنه شده اند آن را دور نندازید . شما می توانید با استفاده از کمی خلاقیت و ابتکار از این وسایل و تجهیزات دوباره استفاده کنید و نمای خانه خود را تغییر دهید .

مثلا کمد قدیمی مادربزرگ را از انباری بیرون بیاورید ، آن را رنگ کنید و در گوشه نشمین جای دهید . گرامافون زنگ زده را گردگیری کنید و روی میز کنسول بگذارید . شما با استفاده از این تجهیزات قدیمی و پایه میتوانید محیط زندگی خود را زیباتر کنید .

بهره گیری از رنگ های روشن برای دکوراسیون

هر کدام از رنگها انرژی خاص دارند و قادر اند حس خوبی را به محیط بدهند . رنگهای روشن اساس و پایه سبک وینتج است ، شما می تواند از سفید ، کرم ، خاکستری ، بژ و ماسه ای به عنوان رنگ اصلی استفاده کنید . برای حذف یک نواختی رنگ شما قادر هستید از ترکیب رنگهای دیگر نیز استفاده کنید و آنها را با رنگ اصلی ترکیب کنید .

به طور کلی می توانید از طیف های کم رنگ صورتی ، یاسی و آبی نیز در برخی از قسمت های خانه استفاده کنید . در کل رنگ هایی که جلوه ی کلاسیک و زیبا به منزل می دهند مناسب فضای وینتج هستند . برای خاص تر شدن این محیط می توانید از وسایل تزیینی و دکوری قرمز ، زرد ، نارنجی استفاده کنید .

مترایل پایه برای دکوراسیون به سبک وینتج

اگر از یک طراح در مورد سبک وینتیج بپرسید ، احتمالا اولین اشاره او به متریال چوب است . چوب در سبک وینتج جایگاه خاصی دارد . به طور کلی تمام تجهیزات و وسایل قدیمی از متریال چوب ساخته شده است .

اکثر افرادی که به وسایل وینتج علاقه دارند ، مبلمان‌های چوبی قدیمی ، پوشش دیوارهای چوبی یا انواع کفپوش‌ های چوبی قدیمی یا حتی جعبه‌های چوبی قدیمی را برای دکوراسیون خانه خود انتخاب می کنند . البته چوب‌ها در سبک وینتیج معمولا به صورت کهنه بوده و کاملا نشان دهنده گذر زمان است .

چرم یکی دیگر از عناصری است که افراد از آن برای دیزاین خانه خود استفاده می کنند . لوازم چرمی ، پایه سبک وینتج است . این عنصر در دکوراسیون‌های وینتج به میزان زیادی به چشم می‌خورد . افراد ثروتمند و اشراف زادگان در گذشته از مبل‌ها و صندلی‌های چرمی استفاده می‌کردند . به طور کلی ترکیب چرم و چوب همیشه مورد علاقه طرفداران سبک وینتج است.

الگو ها و طرح های سبک وینتج

الگو و اشکال گل دار پایه اصلی سبک دکوراسیون وینتج است . نقش های پر گل در دیوار ها ، پرده ها و یا مبلمان شما می تواند نمادی از این سبک باشد . همانطور که در بالا گفتیم سبک وینتج از هیچ الگو و قانون خاصی پیروی نمی کند ، شما قادر هستید محیط زندگی خود را آزادانه دکوراسیون کنید .

فواید و ویژگی های سبک دکوراسیون وینتج

 1. اجرایی الگوهای ساده .
 2. کاهش هزینه ها .
 3. کاهش استرس و اضطراب .
 4. استفاده از وسایل تزیینی مختلف .
 5. انتخاب آزادانه شکل و مدل مختلف .
 6. افزایش محیط کار .
 7. جذب انرژی مثبت .
 8. نظم بخشیدن به فضا .
 9. استفاده از متریال پایه با توجه به هم راستای با محیط زیست.

معایب دکوراسیون داخلی سبک وینتج

 1. استفاده از متریال پایه .
 2. شلوغی و نامرتب بودن .
 3. خسته کننده بودن چیدمان .

نتیجه گیری

اگر علاقه زیادی به بازسازی خاطرات گذشته دارید و دکوراسیون کلاسیک را به دکوراسیون ساده ترجیح می‌دهید حتما از دکوراسیون وینتیج در خانه خود استفاده کنید . به‌ کارگیری از این سبک دکوراسیون اشرافی بودن و اصالت شما را ثابت می‌کند . شما در سبک وینتیج آزادانه می‌توانید انواع الگوها و طراح های مختلف را باهم ترکیب کنید و در هر قسمت از خانه خود از آنها استفاده کنید .

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی