سبک صنعتی در معماری داخلی

سبک دکوراسیون صنعتی در زمان انقلاب صنعتی دوم در قرن بیستم به وجود آمد. در آن زمان با تعطیلی کارخانه های اروپایی و متروکه شدن بسیاری از ساختمان ها و همچنین افزایش جمعیت ، نیاز به فضای سکونت بیشتر شد. بنابراین بسیاری از این کارخانه های متروکه به مناطق مسکونی تبدیل شدند و سبک دکوراسیون صنعتی رواج پیدا کرد. این سبک از عناصر قدیمی در کنار عناصر شیکِ مدرن به وجود می آید و فضایی خاص و منحصر به فردی را ایجاد می کند. در سبک صنعتی بر خلاف دیگر سبک های دکوراسیون مصالح ساختمانی را بدون هیچ پوششی در فضای داخلی استفاده میکنند و در معرض نمایش میگذارند همچنین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، کابل های برق، لوله های تاسیسات و … کاملا قابل مشاهده بوده و هیچ پوششی برای تاسیسات در سبک صنعتی در نظر گرفته نشده است. از دیگر خصوصیات این سبک این سبک سقف‎های بلند، تیرهای چوبی قدیمی و وسایل فلزی آویزان و مبلمان‌های کاربردی کم ارتفاع می باشد.

مکان های مناسب برای سبک دکوراسیون صنعتی

شاید برای شما سوال باشد که سبک دکوراسیون صنعتی برای چه مکان های مناسب است؟ همانططور که در بخش های قبلی به آن اشاره کردیم اغلب از این سبک در انبارها و فضاهای صنعتی که بازسازی شده مورد می شود. البته با توجه به ویژگی های دکوراسیون صنعتی، آپارتمان هایی با سقف مرتفع، فضاهای اداری و تجاری و آپارتمان های مدرن، مناسب ترین گزینه برای اجرای این سبک می باشندهمچنین شما می توانید از این سبک در هر مکانی که علاقه دارید، استفاده کنید.

ویژگی دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی

کاربردی بودن فضا در سبک صنعتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به همین دلیل حتی عناصر مورد استفاده در این سبک نیز کاربردی می باشد و جنبه تزئینی ندارد. یکی دیگر از ویژگی های اصلی دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی استفاده از پلان باز است در اسین سبک فضاها به صورت یکسره طراحی شد و به ندرت تفکیک می شوند.البته این نیز بستگی به نوع فضا و کاربرد آن دارد. در ادامه به ویژگی ها و نکات کلیدی سبک صنعتی در طراحی داخلی میپردازیم.

مصالح و متریال مورد استفاده در سبک صنعتی

در سبک صنعتی از مصالح و متریال های ساده و پرکاربردی به گستردگی در دکوراسیون صنعتی استفاده می شود، مانند آجر، بتن، چوب و فلز میتوان اشاره کرد. همانطور که میدانید آجر و بتن یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی می باشند که از این دو مصالح بدون هیچ پوششی در سبک دکوراسیون صنعتی استفاده میشود. که اغلب از بتن پولیششده برای کف خانه و همچنین از آجر برای دیوارهای خانه استفاده می کنند. همچنین استفاده از سطوح فلزی و چوبی در سبک دکوراسیون صنعتی به خوبی قابل مشاهده است در این سبک از فلز و پنل های چوبی در سقف، راه پله و پنجره ها استفاده می شود همچنین چوب و فلز نقش اساسی در این سبک دارند و در اثاثیه منزل نیز استفاده می شوند.

رنگ در سبک دکوراسیون صنعتی

در سبک دکوراسیون صنعتی از رنگ های خنثی و طبیعی استفاده می ‌شود و استفاده از رنگ های روشن و سرزنده هیچ کاربردی ندارد . به همین دلیل اغلب برای از بین بردن فضای سرد و خشک دکوراسیون صنعتی، رنگ های قهوه ای و خرمایی به عنوان رنگ غالب در نظر گرفته می شود و از دیگر رنگ های خنثی برای دکوریجات و وسایل کوچک تر استفاده می شود. همچنین با استفاده از مصالحی مانند چوب، فلز و آجر، می توانید رنگ های طبیعی را وارد فضای داخلی کنید و به آن جلوه ای صنعتی ببخشید. البته ناگفته نماند که رنگ خاکستری در کنار رنگ سفید، نیز یک ترکیب فوق العاده در دکوراسیون صنعتی محسوب می شود که می توانید از این ترکیب نیز استفاده کنید.

مبلمان و وسایل قدیمی در سبک دکوراسیون صنعتی

در این سبک باید از مبلمان و اکسسوری هایی استفاده کنید که حس و حال فضای صنعتی داشته باشد. با انتخاب مناسب مبلمان و دکوریجات، حس محیط صنعتی را وارد فضای داخلی کنید. البته توجه داشته باشید هنگام انتخاب وسایل باید به کارایی هر یک دقت کنید و از هرگونه افراط و تجمل دوری کنید می توانید بخشی از مبلمان و دکوریجات در این سبک را از لوازم و دکوریجات قدیمی و وینتج انتخاب کنید و یا اگر به این موارد دسترسی ندارید، از وسایلی که شکل و ظاهرشان از اثاثیه کارخانجات و آزمایشگاه های قدیمی الهام گرفته شده است، استفاده کنید. برای از بین بردن یکنواختی محیط صنعتی از تابلو نقاشی استفاده کنید همچنین استفاده از گیاهان نیز باعث ایجاد طراوت در محیط خواهد شد.

نورپردازی در سبک صنعتی

انتخاب منبع روشنایی در دکوراسیون داخلی صنعتی از چالش های این سبک است. در سبک صنعتی بیشتر از آباژور با پایه ی بلند و آویز های روشنایی بلند که از سقف آویزان میشوند و از جنس فلز هستند استفاده میشود. آباژور و روشنایی های قدیمی هم مناسب برای دکوراسیون سبک صنعتی هستند.

 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی